O nas

Pomysłodawcą Lever Basic jest Fundacja Dobra Sieć. W latach 2015-2016 wspólnie z partnerami z Włoch, Danii, Holandii i Hiszpanii w ramach projektu „LEVER – Modelling informal learning and transversal competences in the voluntary service experience to increase employment and mobility of citizens” stworzyliśmy i przetestowaliśmy Model LEVER – narzędzie do badania kompetencji miękkich nabywanych w kontekście wolontariatu. Na jego podstawie stworzyliśmy w Polsce Lever Basic.

 

Skąd pomysł na projekt

Zauważyliśmy, że niektórzy wolontariusze, animatorzy społeczni, przedstawiciele organizacji pozarządowych i koordynatorzy wolontariatu pracowniczego:

  • nie mają świadomości tego, że w trakcie realizowania działań społecznych i wykonywania zadań wolontariackich mogą nabywać i szlifować różnorodne kompetencje miękkie przydatne na rynku pracy.
  • nie mają dostępu do narzędzi umożliwiających dokonanie samodzielnej oceny i dokumentowania posiadanych kompetencji miękkich.

Nasze rozwiązanie:

Lever Basic – bezpłatny test kompetencji, umożliwiający badanie 13 kompetencji miękkich cenionych na rynku pracy oraz minikurs e-learnignowy, który przygotowyje uczestników do oceny kompetencji.

Powstanie narzędzia LEVER BASIC nie byłoby możliwe, gdyby nie wsparcie Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności. Dziękujemy!

O nas

Fundacja Dobra Sieć powstała w 2009 r. z inicjatywy Akademii Rozwoju Filantropii w Polsce – jednej z najbardziej doświadczonych polskich organizacji pozarządowych.

Naszą misją jest przełamywanie negatywnego stereotypu Internetu poprzez upowszechnianie e-wolontariatu (wolontariatu wykonywanego za pośrednictwem Internetu) oraz promowanie przykładów inspirujących inicjatyw, które wykorzystują moc nowych technologii do zmieniania świata na lepsze.

Uruchomiliśmy portal e-wolontariat.pl – bazę wiedzy o e-wolontariacie, przez lata organizowaliśmy polską i europejską edycję konkursu Odkryj e-wolontariat/Discover e-volunteering, dzięki któremu zebraliśmy ponad 300 przykładów projektów e-wolontariackich z ponad 30 europejskich państw, organizowaliśmy Hackathon dla E-wolontariatu – sprint programistyczny, w ramach którego powstały 4 aplikacje wspierające działalność wybranych polskich NGO,
E-volunteering Lab – międzynarodowe warsztaty, których celem było wsparcie młodych inicjatyw e-wolontariackich (cztery z nich otrzymały od nas później granty na wdrożenie), a także konferencje promujące e-wolontariat.

W 2014 r. opublikowaliśmy pierwszy w Europie Podręcznik E-wolontariatu – przewodnik krok po kroku dla osób i instytucji, które chciałyby wdrożyć program e-wolontariatu.

W 2015 r. uruchomiliśmy TuDu.org.pl – pierwszą platformę crowdsourcingową, dzięki której polskie organizacje pozarządowe mogą współpracować z wolontariuszami przez Internet.

Naszą wiedzą i doświadczeniem dzielimy się podczas warsztatów i konferencji.

Jednak podczas realizacji Programu E-wolontariatu zauważyliśmy, że wciąż istnieje duże zapotrzebowanie na polu promowania nowoczesnego podejścia do wolontariatu tradycyjnego – takiego, które zakłada profesjonalną organizację programu wolontariatu (bazującą np. na cyklu współpracy z wolontariuszami) oraz uwzględniającą potrzeby i motywacje wolontariuszy.

W 2011 r. w ramach Europejskiego Roku Wolontariatu przeprowadziliśmy dużą kampanię promującą różnorodne oblicza wolontariatu. Zaczęliśmy organizować również szkolenia dla organizacji, instytucji, firm i jednostek samorządu terytorialnego z zakresu organizowania programów wolontariatu. Szkolenia prowadziliśmy m.in. podczas Festiwalu Wolontariatu, Kongresu Bibliotek, dla Pracowni Orange, uczestników programu Równać Szanse i innych.

Zaangażowanie się w LEVER Project i stworzenie Lever Basic było dla nas naturalnym scenariuszem rozwoju naszej działalności w zakresie promowania profesjonalnego i nowoczesnego podejścia do wolontariatu. Przed nami kolejna pasjonująca przygoda!