Blog Dlaczego warto znać swoje kompetencje?

Zgodnie z definicją z Encyklopedii PWN kompetencja to „zakres czyjejś wiedzy, umiejętności i doświadczenia”. Osoba kompetentna to osoba, której postawa świadczy o tym, że potrafi we właściwy sposób wykorzystać posiadaną wiedzę w celu wykonania jakiegoś zadania lub rozwiązania problemu. Czy ty jesteś osobą kompetentną? Przekonaj się, dlaczego warto znać swoje kompetencje!

Jakie są rodzaje kompetencji?

Istnieje wiele typologii kompetencji. Jedną z nich jest popularny podział na kompetencje twarde i miękkie:

  • kompetencje twarde – to wiedza oraz umiejętności potrzebne do wykonywania określonej pracy, np. znajomość języków obcych, czy znajomość obsługi komputera.
  • kompetencje miękkie – to umiejętności psychospołeczne, np. komunikatywność, kreatywność, dynamizm działania, czy elastyczność.[1]

Kompetencje twarde vs. kompetencje miękkie

Kiedy ubiegasz się o pracę, w której potrzebne są określone kompetencje twarde, pracodawca może prosić cię o przedstawienie certyfikatów z odbytych kursów zawodowych lub dyplomów ukończenia odpowiedniej szkoły lub studiów. Może też prosić cię o wykonanie jakiegoś zadania, w którym zademonstrujesz daną kompetencję (np. umiejętność korzystania z arkusza kalkulacyjnego, czy umiejętność upieczenia chleba).

Obecnie dla pracodawców coraz większe znaczenie mają jednak kompetencje miękkie. Dlaczego? Ponieważ to one odpowiadają za nasze nastawienie do pracy, styl współpracy z innymi, chęć zdobywania nowej wiedzy, czy sposób radzenia sobie z przeszkodami.

Ponadto, pracodawcy mają świadomość tego, że nieco łatwiej jest nauczyć nowego pracownika konkretnej kompetencji twardej (np. obsługi komputera), niż pracy w zespole. Wyćwiczenie kompetencji miękkich jest bowiem dość czasochłonne i rzadko kiedy da się opanować jakąś kompetencję podczas jednego krótkiego kursu.

Czy to znaczy, że kompetencji miękkich nie da się nauczyć?

Nie, wręcz przeciwnie! Naturalnym środowiskiem nabywania i szlifowania kompetencji miękkich jest… ŻYCIE. Dzięki temu, że pełnimy różne role w życiu prywatnym i zawodowym, że uczymy się i przebywamy wśród innych ludzi, stale nabywamy kompetencji, które następnie wykorzystujemy i szlifujemy, osiągając kolejne stopnie zaawansowania. Kompetencji miękkich uczymy się w szkole, w pracy, w czasie wolnym – niemal non-stop! Ale nie zawsze zdajemy sobie z tego sprawę.

Sprawdź swoje kompetencje!

Jeśli jesteś ciekawy/-a, jakie kompetencje miękkie posiadasz, skorzystaj z testu Lever Basic! Test powstał po to, aby pomóc ci przypomnieć sobie sytuacje, w których ćwiczyłeś/-aś wybrane kompetencje miękkie i aby wesprzeć cię w przygotowaniu dowodów, które pozwolą ci udowodnić, na jakim poziomie posiadasz wybrane kompetencje. To nie tylko ułatwi ci poruszanie się po rynku pracy, ale przede wszystkim – pozwoli ci odkryć twoje mocne strony!

Skorzystaj już dziś: https://leverbasic.pl/test-kompetencji/!

 

***

[1] Obserwatorium Językowe Uniwersytetu Warszawskiego, Najnowsze Słownictwo Polskie, http://nowewyrazy.uw.edu.pl/

Dlaczego warto znać swoje kompetencje?