Blog Jak odnaleźć w pamięci sytuacje, w których wykorzystywałem/-am daną kompetencję?

W poprzednich artykułach wspominaliśmy o tym, że często pierwszym miejscem, w którym spotykamy się z pytaniem o kompetencje miękkie, jest rozmowa rekrutacyjna.

Ania ubiega się o pracę

Wyobraźmy sobie Anię, która ubiega się o pracę programistki w jednej z młodych firm IT. Na tym stanowisku, oprócz kompetencji twardych, takich jak znajomość konkretnego języka programowania, bardzo istotne są kompetencje miękkie takie jak zaangażowanie, praca zespołowa i rozwiązywanie problemów. Aby dowiedzieć się, czy Ania je posiada, podczas rozmowy rekruter prosi ją o podanie jednej sytuacji, która wydawała się bez wyjścia, ale z którą Ani świetnie sobie poradziła.

Ponieważ jest to rozmowa rekrutacyjna, Ania jest bardzo zestresowana. Usiłuje znaleźć w pamięci taką sytuację i w dodatku taką, która jak najlepiej ją zaprezentuje, ale… ma pustkę w głowie. Nie przypuszczała, że takie pytanie się pojawi i nie utrwaliła sobie w głowie gotowych historii do opowiedzenia. Dopiero po wyjściu z rozmowy rekrutacyjnej przypomniała sobie, że:

  • Na studiach, kiedy wieczorem szykowała się do skomplikowanego egzaminu, w łazience pękła rura. Woda wartkim strumieniem płynęła po ścianie i szybko z mieszkania poniżej przybiegł zdenerwowany sąsiad, u którego woda kapała z sufitu. Ania nie straciła jednak zimnej krwi i szybko przyniosła skrzynkę z podstawowymi narzędziami, naszykowała ręczniki, zaangażowała sąsiada do pomocy w tamowaniu wycieku i zawołała na pomoc sąsiadkę, która zadzwoniła po sprawdzone przez nią pogotowie hydrauliczne. Dzięki szybkiej akcji i spokojowi Ani udało się uniknąć dużych szkód oraz konfliktów sąsiedzkich.
  • Kiedy jako wolontariuszka pomagała przy organizacji pikniku sąsiedzkiego, okazało się nagle, że w ostatniej chwili trzeba zamienić scenariusz części oficjalnej. Ania wraz zespołem szybko przeorganizowała wydarzenie i niezwłocznie poinformowała wszystkie zaangażowane osoby o zmianach, wyjaśniając, jaki był ich powód, dzięki czemu nikt nie czuł się zagubiony, a wydarzenie się udało.
  • Albo kiedy podczas wakacji na Węgrzech jej kolega złamał nogę i trafił do szpitala, w którym personel nie mówił po angielsku i Ania postanowiła poprosić o telefoniczną pomoc swoją koleżankę, która skończyła hungarystykę i wpłynie mówi po węgiersku.

Ani przypomniało się mnóstwo sytuacji, nie tylko z pracy, ale też z życia codziennego, dzięki którym mogła udowodnić, że dobrze radzi sobie w sytuacjach stresowych i że posiada kompetencję „rozwiązywanie problemów”.

Po rozmowie rekrutacyjnej zaczęła trochę żałować, że wcześniej nie spisywała sobie w zeszycie takich historii z życia, które przydałyby się podczas ubiegania się o pracę.

Jak odnaleźć w pamięci sytuacje, w których wykorzystywałem/-am daną kompetencję?

Możesz wykorzystać tzw. Formularz STARRT – bardzo proste narzędzie narzędzie wykorzystywane przez doradców zawodowych. Formularz składa się z 10 krótkich sekcji. Każda sekcja zawiera pytania, które są często używane przez rekruterów podczas rozmów rekrutacyjnych. Np. Opisz zadanie, które miałeś/-aś do wykonania. Czy było to złożone zadanie? Jaka była twoja rola? Gdybyś miał/-a wykonać to zadanie jeszcze raz, czy coś byś zmieniła? etc.

Formularz STARRT możesz pobrać bezpłatnie z naszego Minikursu e-learningowego: https://leverbasic.pl/minikurs-online/.

Sprawdź swoje kompetencje!

Jeśli jesteś ciekawy/-a, które kompetencje miękkie są twoją mocną stroną, skorzystaj z testu kompetencji Lever Basic! Test wykonasz online, w dowolnym czasie, wybierając kompetencje, które najbardziej cię interesują. Mając świadomość swoich mocnych stron – poczujesz się pewniej podczas rozmowy o pracę.

Skorzystaj już dziś: https://leverbasic.pl/test-kompetencji/!

Jak odnaleźć w pamięci sytuacje, w których wykorzystywałem/-am daną kompetencję?