Blog Typy kompetencji miękkich: kompetencje personalne

Dzięki testowi kompetencji Lever Basic możesz badać 13 kompetencji miękkich cenionych na rynku pracy. Aby ułatwić Ci podjęcie decyzji, które kompetencje chciałbyś/chciałabyś zbadać, przygotowaliśmy artykuły, w których opisujemy kompetencje w podziale na cztery grupy: kompetencje personalne, metodologiczne, społeczne i organizacyjne.

Kompetencje personalne

Empatia

Osoba posiadająca tę kompetencję posiada zdolność uchwycenia i dzielenia nastroju rozmówcy. Dba o uczucia i interesy innych osób w ramach realizacji wspólnej misji.

W jakich sytuacjach można rozwijać tę kompetencję?

W pracy zawodowej:

 • Umiejętność prowadzenia interakcji ze współpracownikami, z menedżerami, osobami pod opieką – z otwartym umysłem i w ramach dobrych relacji, z uwzględnieniem roli każdej osoby.

Podczas wolontariatu:

 • Umiejętność nawiązania aktywnej i spersonalizowanej relacji z ludźmi wspieranymi w ramach wolontariatu.
 • Umiejętność zrozumienia, komunikowania i wymiany wartości etycznych, ludzkich i społecznych związanych z wolontariatem – z potencjalnymi sympatykami i uczestnikami działań.

Zaangażowanie

Osoba posiadająca tę kompetencję jest świadoma tego, co wie, co potrafi i jakie są jej mocne strony. Kiedy rozpoczyna pracę nad jakimś zadaniem, zawsze najpierw stara się dobrze zrozumieć, na czym ono polega, a później zastanawia się, w jaki sposób może wykorzystać swoją wiedzę, umiejętności i mocne strony, aby jak najlepiej je wykonać. Współpraca z osobą, która posiada tę kompetencje, to czysta przyjemność – powierzając jej jakieś zadanie można mieć pewność, że osoba ta potraktuje je jak „swoje”, podejdzie do jego realizacji profesjonalnie i analitycznie, wykona je na 100% i dodatkowo zaproponuje pomysły na ulepszenie danego działania w przyszłości.

W jakich sytuacjach można rozwijać tę kompetencję?

W pracy zawodowej:

 • Kiedy w zespole rozdzielane są zadania – wybieranie tych, które jestem
  w stanie najlepiej wykonać dzięki mojej wiedzy i umiejętnościom, a potem wykonywanie ich z dużym zaangażowaniem.

Podczas wolontariatu:

 • Współpraca z organizacjami, których misja i wartości są zbieżne z moją, dzięki czemu mam poczucie sensu działania jako wolontariusz.

W życiu codziennym:

 • Opiekowanie się rodziną.
 • Zajmowanie się swoją pasją/hobby.

To tylko kilka przykładów – pamiętaj, że „zaangażowaniem” możesz wykazać się w bardzo wielu rozmaitych sytuacjach, przy wykonywaniu różnorodnych zadań. Tak więc jeśli czujesz, że wykonując jakieś zadanie dałeś/-aś z siebie 100%, zadanie to najprawdopodobniej rozwinęło twoje zaangażowanie!

Inicjatywa

Osoba posiadająca tę kompetencję posiada umiejętność wykorzystania pojawiających się szans i możliwości oraz przekuwania pomysłów w działania. Chętnie podejmuje wyzwania. Jest aktywna i zgłasza się do wykonywania różnych zadań. Ta aktywność napędza ją do działania. To osoba pomysłowa i aktywna.

W jakich sytuacjach można rozwijać tę kompetencję?

W pracy zawodowej:

 • Aktywne szukanie pomysłów na nowe rozwiązania.
 • Umiejętność wytyczania sobie kierunku pracy i pracy z własnej inicjatywy.

Podczas wolontariatu:

 • Zaangażowanie w działania fundraisingowe na rzecz organizacji -identyfikacja nowych źródeł finansowania.
 • Wymyślanie pomysłów na nowe projekty i wprowadzanie nowych działań, po to aby zaspokajać nowe potrzeby społeczne.

Odpowiedzialność

Osoba posiadająca tę kompetencję posiada umiejętność brania na siebie odpowiedzialności za powierzone obowiązki, postrzegania przydzielonego zadania jako własnego, rozumienia granic niezależności i rozpoznania, kiedy należy poprosić o pomoc innych. Potrafi relacjonować własne zachowania i wyniki.

W jakich sytuacjach można rozwijać tę kompetencję?

W pracy zawodowej:

 • Umiejętność zrelacjonowania swojemu bezpośredniemu przełożonemu z wyników ukończonych działań.
 • Umiejętność rozpoznawania własnych błędów.
 • Umiejętność określenia rozwiązań w sytuacjach kryzysowych i unikania narażania siebie i współpracowników na niebezpieczeństwo.

Podczas wolontariatu:

 • Koncentracja na celu i misji organizacji.
 • Demonstrowanie spójności własnych zachowań z wartościami wyznawanymi w organizacji.

Sprawdź swoje kompetencje!

Jeśli jesteś ciekawy/-a, jakie kompetencje miękkie miałeś/-aś okazję szlifować w ostatnim czasie, skorzystaj z testu Lever Basic! Test powstał po to, aby pomóc ci przypomnieć sobie sytuacje, w których ćwiczyłeś/-aś wybrane kompetencje miękkie i aby wesprzeć cię w przygotowaniu dowodów, które pozwolą ci udowodnić, na jakim poziomie posiadasz wybrane kompetencje. To nie tylko ułatwi ci poruszanie się po rynku pracy, ale przede wszystkim – pozwoli ci odkryć twoje mocne strony!

Skorzystaj już dziś: https://leverbasic.pl/test-kompetencji/

Typy kompetencji miękkich: kompetencje personalne